ARTISTHISTORIK

 

Här är många av våra fantastiska artister som spelat hos oss genom åren i bokstavsordning!

 

Abalone Dots (Country/Bluegrass)


Acoustiq (Visa/Country)


Andersson/StrindBerge


Anita & Thomas Agnas (Klassiskt)


Annelie Strindberg


Babs Lamb (Fiol, Bluegrass)


Blues Connection


Clownen Manne (Barn)


Country Pie (Rockabilly)


Dag Westling (Irish)


Daniel Ralphsson (Opera/klassiskt)


Double Inn (Irish)


Echoes and Rhymes (Bluegrass-pop)


Elever från Åsa Folkhögskola


Emil Pernblad (Flamenco)


Emma & Daniel Reid (Folk)


Engmans Kapell


Eric Bibb, Ale Möller,

Mats Öberg, Olle Linder


Erik Söderlind (Jazz)


Esbjörn Hazelis/Johan Hedin (Folk)


Ethno on the road


Ewert Ljusberg


Filip Jers & Emil Ernebro


Filip Jers Trio (Jazz)


Frida Andersson


Fröken Elvis


Gabriel Litsgård (Klassiskt)


Göran Engman/Kettil Medelius


Göran Fristorp (Schlager/Visa)


Göran Söllscher (Klassiskt)


Hillfillies (Bluegrass)


Håga Valley Stringband


Irish Bro's


Jack Vreeswijk/Love Thulin

 

James Hollingworth


Janne Schaffer

 

Jonatan Stenson


Johan Strindberg


Karin Eriksson


Lalla Hansson


Lureena


Leo Leonardsen


Lucas Stark/KG Malm (Visa)


Martin Bender & David Trübenbach


Mathilde Stavehaug, Claes Fall

& Thomas Rydell


Mats & Inga Stenlund


Mikael Rickfors/Louise Raeder


Mjelva/Rydvall (Folk)


Monica Borrfors/Gösta Nilsson


Musikteater Gulasch (Barnteater)


Mårten Falk (Klassiskt)


Nenne & Bo Szymaniak


Nicolai Engström


Oktetten Lars8


Old Flames (Bluegrass)


Peter Lundblad

 

Peter Ljung/Stefan Blomqvist


Peter Peltz (Bellman)


Povels Naturbarn


RAA (Världsmusik)

 

Raga/Vindla


Ray Cooper

Jenny Tideman/Patrik Andersson/

Gustav Andersson


Rebecca Hjukström duo


Rockridge Brothers (Bluegrass)


Råbarkat & Finstämt


Simon Stålspets (solo & band)


Simon Stålspets & Eva Rune


Simon Stålspets & Sergio Crisostomo


Sirqus Alfon


Stockholm Lisbon Projekt (Folk)


Stockholms Stompers


Stormfrun (Pirater)


Sons of Navarone (Bluegrass)


Sony & Petter


Susanne Alfvengren


Swing Magnifique (Django)


Sällskap Gunnar Lunden/Wellden


Tina Ahlin & Morgan Ågren


Top Dogs (Blues)


Triss i Damer

(The Andrews Sisters-arr)

 

Ulrika & Younoussa Dabo


West of Eden

 

Willie Crawfoord


klammanbiljett@gmail.com

0735997692

Vardagar 13.00-15.00

Teater Klämman AB

Fridals gård

640 31 Mellösa

teaterklamman@gmail.com

0735997692

Vardagar 13.00-15.00

Klämman

"The Squeezer"

Mikael Rickfors


"Klämman är bästa stället"

Jack Vreeswijk


"Jag håller med Jack, Klämman är bästa stället"

Ewert Ljusberg

Copyright @ All Rights Reserved

Layout Sanna Andersson